Cena

Oskára

Čepana

O nás Partneri SK/EN Prihlásiť

2020

2019

2018

Víťaz

Erik Sikora

Finalisti

Dávid Koronczi

Gabriela Zigova

Jan Durina

Milan Mazúr

Výstava finalistov sa konala od 8. novembra 2019 do 1. marca 2020 vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Vyhlásenie víťaza Ceny Oskára Čepana 2019 a slávnostný ceremoniál sa uskutočnil 29. novembra 2019 vo Východoslovenskej galérii a v Kine ÚSMEV v Košiciach.

Vyhlásenie poroty

Vysoká kvalita a rozmanitosť umelcov prihlásených do Ceny Oskára Čepana 2019 bola pre porotu inšpiratívnou výzvou. Rozličné prístupy a postoje tvorcov k umeleckým postupom, diskurzu a mediálnym výstupom vytvorili podmienky pre intenzívny dialóg medzi medzinárodnými a lokálnymi umeleckými tendenciami, ktorých dynamika však porote výberový proces ani trochu nezjednodušila. Prostredníctvom aktivizmu, akademických či iných aktivít umelci reflektujú široký tematický rámec od národných a rodových identít cez politické a osobné hranice až po súčasný vzťah človeka k environmentálnej problematike. S dôrazom na humor, melanchóliu či vznešenosť súčasnosti sa postoj finalistov opiera o výskum, teóriu, svieže mediálne prístupy a štýly. Tie sa spájajú a odhaľujú nové vzrušujúce perspektívy. Príroda ako metafora spoločnosti navyše umožňuje umelcom artikulovať rolu tela – ktoré je prirodzené a sebapotvrdzujúce – v re-transformácii spoločnosti. Jedinečné vízie a štýly, ktoré siahajú od formálneho k indiferentnému predstavujú vitálny a živý náhľad na súčasnú umeleckú produkciu na Slovensku.

Vzhľadom na vysokú kvalitu tvorby prihlásených uchádzačov boli do finále Ceny Oskára Čepana po prvýkrát v histórii vybraní PIATI finalisti: Jan DURINA (1988), Dávid KORONCZI (1990), Milan MAZÚR (1989), Erik SIKORA (1986), Gabriela ZIGOVÁ (1989)

Porota

Vjera Borozan /CZ/ je historička umenia a kurátorka, pôsobiaca v Prahe. Aktuálne pracuje ako riaditeľka platformy pre súčasné umenie Artyčok TV. Prednáša na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Pracovala ako riaditeľka Národného múzea v Čiernej Hore (2017-2018) a spolupracovala s iniciatívou súčasného umenia tranzit.cz.

Rainer Fuchs /AT/ je zastupujúcim riaditeľom, vedúcim kurátorom a vedúcim výskumného oddelenia Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (mumok) vo Viedni, kde zároveň prednáša na Akademie der bildende Künste. Venuje sa rakúskemu a medzinárodnému modernému a súčasnému umeniu v kontexte kultúrnej antropológie.

Bartholomew Ryan /USA/ je nezávislý kurátor, ktorý pôsobí v Minneapolise (USA). V minulosti pôsobil ako Milton Fine Curator v Andy Warhol Museum v Pittsburghu a ako Assistant Curator vo Walker Art Center v Minneapolise, kde bol spolukurátorom ambiciózneho historického výstavného projektu International Pop (2015).

Lora Sariaslan /NL/ je historička umenia a kurátorka, ktorá v minulosti kurátorsky pôsobila v Dallas Museum of Art (2001-2005) a v Istanbul Modern (2005-2011). Prednáša na University of Amsterdam. Je členkou AICA Turecko a medzinárodnou korešpondentkou pre European Museum Forum (EMF) tamtiež.

Jaro Varga /SK/ je umelcom a kurátorom. V roku 2018 realizoval umelecké projekty v Paríži, New Yorku, Soule, Bruseli a v Londýne. V rokoch 2007 až 2019 viedol Galériu HIT v Bratislave, v 2015 až 2017 pôsobil ako šéfkurátor galérie MeetFactory v Prahe. V celom spektre svojich aktivít sa primárne zaoberá problematikou expandovanej role umelca a umenia.