Cena Oskára Čepana20202019PrihlásiťSK / EN

Víťaz

Finalisti

Dávid Koronczi

Erik Sikora

Gabriela Zigova

Jan Durina

Milan Mazúr

Vyhlásenie poroty

Vysoká kvalita a rozmanitosť umelcov prihlásených do Ceny Oskára Čepana 2019 bola pre porotu inšpiratívnou výzvou. Rozličné prístupy a postoje tvorcov k umeleckým postupom, diskurzu a mediálnym výstupom vytvorili podmienky pre intenzívny dialóg medzi medzinárodnými a lokálnymi umeleckými tendenciami, ktorých dynamika však porote výberový proces ani trochu nezjednodušila. Prostredníctvom aktivizmu, akademických či iných aktivít umelci reflektujú široký tematický rámec od národných a rodových identít cez politické a osobné hranice až po súčasný vzťah človeka k environmentálnej problematike. S dôrazom na humor, melanchóliu či vznešenosť súčasnosti sa postoj finalistov opiera o výskum, teóriu, svieže mediálne prístupy a štýly. Tie sa spájajú a odhaľujú nové vzrušujúce perspektívy. Príroda ako metafora spoločnosti navyše umožňuje umelcom artikulovať rolu tela – ktoré je prirodzené a sebapotvrdzujúce – v re-transformácii spoločnosti. Jedinečné vízie a štýly, ktoré siahajú od formálneho k indiferentnému predstavujú vitálny a živý náhľad na súčasnú umeleckú produkciu na Slovensku.

Vzhľadom na vysokú kvalitu tvorby prihlásených uchádzačov boli do finále Ceny Oskára Čepana po prvýkrát v histórii vybraní PIATI finalisti:

Jan DURINA (1988) Dávid KORONCZI (1990) Milan MAZÚR (1989) Erik SIKORA (1986) Gabriela ZIGOVÁ (1989)

Porota

Vjera Borozan /CZ/ je historička umenia a kurátorka, pôsobiaca v Prahe. Aktuálne pracuje ako riaditeľka platformy pre súčasné umenie Artyčok TV. Prednáša na Akadémii výtvarných umení v Prahe. Pracovala ako riaditeľka Národného múzea v Čiernej Hore (2017-2018) a spolupracovala s iniciatívou súčasného umenia tranzit.cz.

Rainer Fuchs /AT/ je zastupujúcim riaditeľom, vedúcim kurátorom a vedúcim výskumného oddelenia Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig (mumok) vo Viedni, kde zároveň prednáša na Akademie der bildende Künste. Venuje sa rakúskemu a medzinárodnému modernému a súčasnému umeniu v kontexte kultúrnej antropológie.

Bartholomew Ryan /USA/ je nezávislý kurátor, ktorý pôsobí v Minneapolise (USA). V minulosti pôsobil ako Milton Fine Curator v Andy Warhol Museum v Pittsburghu a ako Assistant Curator vo Walker Art Center v Minneapolise, kde bol spolukurátorom ambiciózneho historického výstavného projektu International Pop (2015).

Lora Sariaslan /NL/ je historička umenia a kurátorka, ktorá v minulosti kurátorsky pôsobila v Dallas Museum of Art (2001-2005) a v Istanbul Modern (2005-2011). Prednáša na University of Amsterdam. Je členkou AICA Turecko a medzinárodnou korešpondentkou pre European Museum Forum (EMF) tamtiež.

Jaro Varga /SK/ je umelcom a kurátorom. V roku 2018 realizoval umelecké projekty v Paríži, New Yorku, Soule, Bruseli a v Londýne. V rokoch 2007 až 2019 viedol Galériu HIT v Bratislave, v 2015 až 2017 pôsobil ako šéfkurátor galérie MeetFactory v Prahe. V celom spektre svojich aktivít sa primárne zaoberá problematikou expandovanej role umelca a umenia.

Výstava finalistov je otvorená od 8. novembra 2019 do 1. marca 2020 vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Vyhlásenie víťaza Ceny Oskára Čepana 2019 a slávnostný ceremoniál sa uskutočnili 29. novembra 2019 vo Východoslovenskej galérii a v Kine ÚSMEV v Košiciach.