Projekt je určený slovenským vizuálnym umelcom a umelkyniam do 40 rokov, bez mediálneho vymedzenia. Účasť v ňom je založená na otvorenej výzve a možnosti prihlásenia sa pre každého, kto spĺňa podmienky uvedené v štatúte. Cena Oskára Čepana podporuje nie len jednotlivých umelcov a umelkyne, vybraných každoročne medzinárodnou odbornou porotou do finále, v ich tvorivom vývoji, ale kultivuje aj divácku scénu, prijímateľov súčasného vizuálneho umenia a diskurz o ňom vo všeobecnosti. Projekt napomáha zviditeľňovaniu a popularizácii slovenského umenia, stimuluje a podporuje vznik nových umeleckých diel, iniciuje cezhraničné a medzinárodné spolupráce. A to najmä aktívnou spoluprácou s medzinárodne koncipovanou porotou, každoročne obmieňanou o špičkové mená vo svojom obore, ako aj s rezidenčným programom Residency Unlimited v New Yorku (USA).
História slovenskej verzie ocenenia, ktoré je súčasťou širšieho medzinárodného networku podobných ocenení YVAA - Young Visual Artists Awards siaha do roku 1996, kedy ju pod názvom Mladý slovenský výtvarník roka založila zakladateľka a riaditeľka americkej nadácie The Foundation for a Civil Society (FCA) Wendy W. Luersová. Spoločne so svojím manželom Williamom Luersom, americkým veľvyslancom v Prahe, strávila v Československu niekoľko rokov a po páde komunistického režimu sa rozhodla pre pomoc krajinám východného bloku na kultúrnom poli: založila tradíciu udeľovania výtvarných cien, spojenú s následným pobytom víťaza v USA. Od roku 2001 nesie slovenská obdoba projektu aktuálny názov Cena Oskára Čepana, podľa teoretika výtvarného umenia Oskára Čepana (1925-1992).
* Oskár Čepan (1925 – 1992) bol vyhraneným kritikom a teoretikom výtvarného umenia so širokým záberom a prenikavým rozhľadom, zasväteným editorom a antologistom, erudovaným a vnímavým autorom textov o súdobom slovenskom výtvarnom umení, filozofom, teoretikom, historikom a kritikom. V slovenskom dejepise výtvarného umenia dvadsiateho storočia mal nezastupiteľné postavenie. Jeho texty sú dodnes aktuálne a prekvapujúco presné.
Kontakt
Rovniankova 4, 851 02 Bratislava, mail: cenaoskaracepana2022@gmail.com tel.: +421 907 287 006
Organizačný tím
Lucia Gavulová je riaditeľkou Ceny Oskára Čepana od roku 2018. Je aktívna ako kurátorka, publicistka, editorka a organizátorka umeleckých projektov, podujatí a výstav so skúsenosťou ako na inštitucionálnom poli, tak v rámci freelance aktivít. Študovala dejiny umenia na Univerzite Komenského v Bratislave. Do roku 2022 pracovala ako kurátorka Zbierok moderného a súčasného umenia a šéfredaktorka magazínu 365° v Slovenskej národnej galérii.
Lucia Gamanová, grafická a PR podpora v rámci sociálnych sietí Ceny Oskára Čepana je doktorandka v ateliéri Priestor na Katedre vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. VŠVU absolvovala na Katedrách vizuálnej komunikácie a úžitkového umenia. Aktívne sa venuje filmovej výtvarnej réžii a divadelnej scénografickej tvorbe. Funguje tiež v autorskej dvojici dizajnérskeho štúdia Gamanova Bakushina.
Zuzana Golianová, ktorá je v Cene Oskára Čepana zodpovedná za PR v rámci audiovizuálnych médií, je vyštudovaná divadelná dramaturgička, ktorá sa okrem tejto profesie venuje trom vlastným reláciám na Rádiu Devín, organizovaniu kultúrnych podujatí, festivalov, publikačnej a autorskej činnosti a PR servisu so zameraním na projekty spojené s umením, kultúrou a spoločenskými vedami.
Patrícia Chamrazová, asistentská a produkčná podpora v Cene Oskára Čepana je mediálna umelkyňa. Pochádza zo Slovenska a momentálne pôsobí vo Viedni. Bakalárske a magisterské štúdium absolvovala v odbore Intermédiá na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V súčasnosti pokračuje v štúdiu v odbore Transmediálne umenie na University of Applied Arts Vienna. Aktívne sa zúčastňuje na rôznych medzinárodných výstavách, projektoch a rezidenciách.