Cena

Oskára

Čepana

O nás Partneri SK/EN Prihlásiť

2025

2024

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

1999

1998

1997

Štatút

Ochrana osobných údajov

Práva

Projekt je určený vizuálnym umelcom a umelkyniam narodeným alebo pôsobiacim na Slovensku. Slovenské štátne občianstvo nie je podmienkou, ak tu uchádzač*ka preukázateľne žije, tvorí a pôsobí. Hlásiť sa môžu aj autori*ky, ktorí sa na Slovensku narodili, ale žijú alebo pôsobia v zahraničí. Účasť v projekte je založená na otvorenej výzve a možnosti prihlásenia sa pre každého, kto spĺňa podmienky uvedené v štatúte. Cena Oskára Čepana podporuje nie len jednotlivých umelcov a umelkyne, vybraných každoročne medzinárodnou odbornou porotou v ich tvorivom vývoji, ale kultivuje aj divácku scénu, prijímateľov súčasného vizuálneho umenia a diskurz o ňom vo všeobecnosti. Projekt napomáha zviditeľňovaniu a popularizácii slovenského umenia, stimuluje a podporuje vznik nových umeleckých diel, iniciuje cezhraničné a medzinárodné spolupráce. A to najmä aktívnou spoluprácou s medzinárodne koncipovanou porotou, každoročne obmieňanou o špičkové mená vo svojom obore, ako aj s rezidenčným programom Residency Unlimited v New Yorku (USA).

História slovenskej verzie ocenenia, ktoré je súčasťou širšieho medzinárodného networku podobných ocenení YVAA - Young Visual Artists Awards siaha do roku 1996, kedy ju pod názvom Mladý slovenský výtvarník roka založila zakladateľka a riaditeľka americkej nadácie The Foundation for a Civil Society (FCA) Wendy W. Luersová. Spoločne so svojím manželom Williamom Luersom, americkým veľvyslancom v Prahe, strávila v Československu niekoľko rokov a po páde komunistického režimu sa rozhodla pre pomoc krajinám východného bloku na kultúrnom poli: založila tradíciu udeľovania výtvarných cien, spojenú s následným pobytom víťaza v USA. Od roku 2001 nesie slovenská obdoba projektu aktuálny názov Cena Oskára Čepana, podľa teoretika výtvarného umenia Oskára Čepana (1925-1992).

* Oskár Čepan (1925 – 1992) bol vyhraneným kritikom a teoretikom výtvarného umenia so širokým záberom a prenikavým rozhľadom, zasväteným editorom a antologistom, erudovaným a vnímavým autorom textov o súdobom slovenskom výtvarnom umení, filozofom, teoretikom, historikom a kritikom. V slovenskom dejepise výtvarného umenia dvadsiateho storočia mal nezastupiteľné postavenie. Jeho texty sú dodnes aktuálne a prekvapujúco presné.

Kontakt

mail: oskarcepanaward@ncsu.sk

Organizačný tím

Miroslava Urbanová, riaditeľka NCSU, je kurátorka a výtvarná kritička. Od novembra 2021 pracuje ako vedúca Galérie Medium v Bratislave. Magisterský titul má z odboru dejiny umenia na Universität Wien, bakalársky získala na Univerzite Komenského v Bratislave. Je členkou redakčnej rady časopisu Flashart CZ/SK a feministického newsletteru Kurník. Pravidelne píše pre Artalk, Profil či Glosoláliu, editovala umelecké statementy pre medzinárodný projekt Secondary Archive. Baví ju networkovať ľudí z rôznych odvetví a krajín, okrem skupinovej výstavy je jej obľúbeným formátom prednáška a tak v do Media pozýva rôznych odborníkov a odborníčky do medziodborovej prednáškovej série Nové rozhrania. Od roku 2012 si vyskúšala prácu skoro na všetkých pozíciách galerijnej prevádzky primárne na Slovensku, ale aj v Rakúsku, v rôznych verejných aj súkromných kultúrnych inštitúciách, no najlepšie sa jej pracuje z vedúcej pozície, z ktorej však aj tak nakoniec stará o všetky aspekty galerijnej prevádzky. Zaujíma ju súčasná umelecká prax vo všetkých médiách a polohách, no jej postoj k nim a k práci je primárne feministický a rovnostársky. Má rada humor a zvláda rôzne hraničné produkčné a inštalačné situácie, čo nie je v tomto odvetví štandardom, ale výhodou. Absolvovala kurz písania o umení na Salzburg Sommerakademie či rezidencie v réžii Latvian Center for Contemporary Art pre kurátorstvo a umelectvo v Lotyšsku a East Art Mags pre ľudí z umeleckej kritiky vo Varšave. Vybrané kurátorské projekty/ skupinové výstavy: 2024 Slovenské Benátky. Umenie mystifikácie, Artrooms Moravany 6 (s B. Komarovou), 2023 Kokón, Rekos Revúca, 2022 Harawayovej deti, Galéria Medium Bratislava, 2019 MELANCH LIA, Považská galéria umenia v Žiline, 2019 Y (s Ľ. Kotlárom a B. Komarovou), Umelka Bratislava, 2018 Hlbšie než dovnútra, Galéria Medium Bratislava. Mnohé ďalšie skupinové výstavy a samostatné výstavy prevažne slovenských umelcov a umelkýň. Bibliografia (výber): monografické publikácie Márie Balážovej, Lucie Dovičákovej či Viery Kraicovej.

Petra Nela Pučeková, projektová manažérka, zabezpečuje organizačnú stránku Ceny Oskára Čepana. Svoje štúdium ukončila na Katedre intermédií, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, s ročným pobytom na KASK v belgickom Ghente, kde študovala performance. Ako projektová manažérka pôsobila v Ateliéri vvv na Katedre Intermédií, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave. Okrem toho sa v minulosti venovala viacerým koordinačným pozíciam na domácich, ako aj medzinárodných projektoch (Institute of Anxiety, LES/Woods). Vo svojej výtvarnej praxi sa zaujíma o pomalé, kolektívne a performatívne.